پیامک گران شد

پیامک گران شد

امروز تصویب تبصره 15 قانون بودجه کشور مبنی بر پیامک گران شد را برای شما بصورت خلاصه بیان میکنیم.و مقداری حرف ناگفته برای شما عزیزان داریم که امیدواریم درک کنید.

لایحه بودجه کشور سال 99

فاما پیامک- لایحه بودجه سال ۹۹حواشی زیادی داشت که قسمتی از آن نیز به حوزه ارتباطات نیز کشیده شد. یکی از آن‌ها گران شدن قیمت پیامک برای کاربران تلفن همراه است. البته این اولین مرتبه‌ای نیست که در لایحه بودجه چنین پیشنهادی مطرح می‌شود.

در لایحه بودجه ۹۹، اپراتورهای ارایه دهنده خدمات مخابراتی، ملزم شدند علاوه بر قیمت هر پیامک مبلغ ۱۰ ریال از استفاده کنندگان خدمات دریافت و آن را به حساب درآمد عمومی خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.

آن طور که کمیسیون تلفیق در بند الحاقی ۱ تبصره ۱۵ بودجه ۹۹ کل کشور مشخص کرده است، درآمد حاصله متناسب با وصول تا سقف ۱۰۰ میلیارد تومان جهت اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و ساماندهی کودکان کار و خیابانی در اختیار سازمان بهزیستی قرار می‌گیرد.

البته این نخستین بار نیست که چنین بند الحاقی به لایحه بودجه اضافه شده است. تقریبا ۵ سال قبل نیز چنین بندی در قانون بودجه آمده بود که عملا اهداف آن محقق نشد و به نتیجه نرسید.

یکی از ایراداتی که اهل فن به این قانون وارد می‌آورند، عدم تحقق آن است. چرا که ارسال ۱۰۰میلیارد پیامک می‌تواند رقمی که در بودجه برای اجرایی شدن قانون حمایت از حقوق معلولان و ساماندهی کوکان کار و خیابانی در نظر گرفته شده است را محقق کند، که بعید است ارسال این تعداد پیامک محقق شود.

وزارت ارتباطات و گران شدن پیامک

این ماده قانونی با شعار وزارت ارتباطات همواره کاهش هزینه خدمات ارتباطی در سبد خانوار است، در تعارض کامل است. چرا که تصویب لایحه با این بند الحاقی علاوه بر اپراتورها، هزینه‌های کاربران تلفن همراه را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد.

سال ۹۳ که در لایحه بودجه چنین قانونی به تصویب نمایندگان مجلس رسیده بود نیز معاون پارلمانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد؛  وزارت ارتباطات با افزایش تعرفه پیامک مخالف است. به گفته «مرتضی براری» معاون پارلمانی وقت وزارت ارتباطات با وجود سعی و تلاش بسیار وزارتخانه برای قانع کردن نمایندگان مجلس شورای اسلامی در افزایش ندادن تعرفه پیامک تلفن همراه، نمایندگان با این مصوبه موافقت کردند.

لایحه بودجه سال ۹۹ پس از تصویب در کمیسیون تلفیق به صحن مجلس فرستاده شد اما نمایندگان مجلس به کلیت آن رای منفی داده و لایحه را به کمیسیون بازگرداندند.

در این حال رییس مجلس شورای اسلامی با استفاده از اصل ۸۵ قانون اساسی و حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب، بودجه تصویب شده در کمیسیون تلفیق را برای تایید به شورای نگهبان ارسال کرد.

این در شرایطی است که جلسات علنی مجلس به دلیل شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

چند کلمه حرف حساب

بدیهی است که گران شدن اس ام اس یا گران شدن پیامک به تبلیغات و کسب و کارها آسیب وارد میکند و هر 2 سال لایحه ها و شرایط خیلی سختی را برای ارایه دهندگان سرویس های تبلیغاتی یا پنل پیامک ایجاد میکنند که از همه طرف سنگ ها و چوب های بزرگی را بین چرخ های اقتصادی و تبلیغاتی میگذارند.

طبق تجربه ای که 9 ساله کسب کردیم و در این ضمینه فعالیت میکنیم به جد و بدون شک سال 1400 یا 1401 نیز شرایط سخت تر میشود از محدودیت ها و منع تبلیغات در شبکه های اجتماعی تا منع پبامک بلک لیست و.. همه دستگاها دست به دست هم میدهند و صنعتی که موفق است یا در حال رشد و بازدید کننده و مصرف کننده خوبی دارد را تلاش میکنند که تعطیل یا به کل حذف شوند.

درد و دل

ما سال 92 ارسال وایبر را شروع کردیم و 2 سال بعد به ارسال تبلیغات تلگرام رسیدیم و پنل اس ام اس در شروع همه کارها بود از زمانی که قیمت تمام شده پیامک 89 ریال بود تا الان که هر سال افزایش تعرفه را شامل میشود و تا امروز که پیامک با عنوان پیامک گران شد را دریافت کردیم.

امید است هرچه سریعتر این شرایط درست شود و کسب و کار ها و شرکت ها بتوانند با خیال آسوده به کسب و کار خود امید و انرژی بورزند نه اینکه هیچ کسب و کار و هیچ برندی با روی خوش شبها به رختخواب نرود یا استرس مسئولین کشور را داشته باشد.

فناوران آساکفاما پیامک

, , , , , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها